Ma már Magyarországon is egyre nagyobb számban alkalmazzák a függőleges elrendezésű földhőszondákat geotermikus energia felhasználásához, épületek fűtésére és hűtésére.
2007-ben valósult meg Törökbálinton Európa 8. legnagyobb hőszivattyús fűtő- és hűtőrendszere a TELENOR iroda épületnél, 18 000 méter földhő szondát alkalmazva.
A kivitelezés megkezdésével azonos időszakban végeztünk a területen egy próbafúrást. Ez szolgáltatta a rendszer méretezéshez szükséges adatokat, ebben végeztük el a fúrási rétegsor geofizikai méréseit, és a szondatesztet (Thermal Response Test - TRT). A vizsgálatok a nyugalmi állapot felmérésével kezdődtek, de azóta is folyamatosan regisztráljuk a felszín alatti hőmérsékleteket, azaz a rendszer hatását a földtani környezetére. Megállapításaink szerint a tartós fűtési és a hűtési időszakokban a szondamező a 100 m mély szondafuratokon keresztül (közvetlen a furatok mellett) 5-6oC-os hőmérséklet változást okozott a nyugalmi bázishőmérséklethez képest. A működő földhőszonda közvetlen közelében a fűtés 5,74°C hőmérséklet csökkenést, a hűtés 4,30°C hőmérsékletemelkedést eredményezett. A működő szondától 3,5m-re a fűtés 0,28°C hőmérséklet csökkenést okozott, a hűtés hatására a kőzet 0,08°C-ot melegedett.
A furatoktól 6.6 m távolságban hőmérsékletváltozás nem volt mérhető. A szondák elhelyezéséhez 7 m-es rasztert ajánlottunk.
A projekt jellemzői:
Közel 1MW fűtési-hűtési igény
20.000 m2 alapterület
180 földhőszonda
100 m talpmélység
7 m bázistávolság
A földhőszonda mező működését, fenntarthatóságát és hatásait monitoring rendszer segítségével nyomon követjük.