Vízkutak tervezése
Az ipar-, öntöző vagy ivóvíz igény, illetve a vízhasznosításon alapuló hőszivattyús rendszerek vízigényének kielégítésére a leggyakrabban alkalmazott vízbeszerzési megoldás a kút(ak) létesítése. A kivitelezéshez szükséges kúttervek elkészítésénél, a területi adottságok, földtani, vízföldtani paraméterek elemzésének eredményeiből, meghatározzuk és megtervezzük az igényeket leginkább kielégítő vízkutak műszaki paramétereit illetve a szükséges kutak számát.
I. Vízigények meghatározása:
II. A kúttervezés induló adatai:
III. A tervezés megkezdéséhez szükséges - a Megbízó által szolgáltatandó - dokumentumok:
A vízigények ismeretében elkészítjük a vízbeszerzési vagy hidrogeológiai szakvéleményt a tervezési környezet vízföldtani adatai és a környezetben ismert kutak paraméterei alapján.
A szakvéleményben javaslatot adunk:
IV. A kútterv tartalma:
Engedélyeztetés a területileg illetékes „Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségen” (KTVF) történik, és építési munkát csak a létesítési vízjogi engedély birtokában lehet megkezdeni. A kútfúrási munkára csak megfelelő szakismerettel és jogosultsággal rendelkező kútfúrót szabad megbízni.
A kút elkészülte után az előírás szerinti vizsgálatokat el kell végezni, és az engedélyben rögzített adatszolgáltatást meg kell tenni. Vízvizsgálat akkreditált laboratóriumban kell végeztetni. A kutat a végleges kútfej lezárásáig úgy kell zárni, hogy a kútba semmiféle anyag ne kerülhessen. A végleges kútfejkialakítás és vízgépészeti szerelvényezés után a kútra üzemeltetési vízjogi engedélyt kell kérni. Olyan kutak esetében amikor nem állnak rendelkezésre adatok, tervek és engedélyek, akkor állapotfelmérés és kútvizsgálatok alapján állapotterv készítendő, amelyre fennmaradási engedély kérhető.